J. J. F. W. Parrot (tur)

Johann Jacob Friedrich Wilhelm Parrot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Johann Jacob Friedrich Wilhelm Parrot

14 Ekim, 1792 – 15 Ocak, 1841

Johann Jacob Friedrich Wilhelm Parrot Eston bilim adamı, doğa bilimci ve gezgindi. 

Parrot Karlsruhe, Almanya’da doğdu. Estonya’da Tartu Üniversitesi’nde eczacılık ve doğa bilimleri okudu ve, 1811’de, Maurice Engelhardt ile birlikte Kırım ve Kafkaslar’a gitti. Burada Hazar Denizi ve  Karadeniz arasinda ki deniz seviyesinin farklarını ölçmek icin bir barometre kullandi.

Dönüşünü takiben asistan doktor, ve 1815’de, Rus ordusunda cerrah olarak görev yaptı. 1816 ve 1817’de, Alpler’e ve Pireneler’e gitti. 1821’de, fizyoloji ve patoloji profesörü, 1826’da Tartu Üniversitesinde fizik profesörü oldu, ve 1828’de Gürcistan ve Ermenistan’a gitti. 1837’de Finlandiya’nin kuzeyinde yer alan Tornio’ya sarkaç ve yer mıknatıslığı dalgalarını gözlemlemek icin gitti. Gazometre ve baro-termometreyi buldu. Katalon güneş saatini gelistirdi.

9 Ekim 1829’da, Tartu Üniversitesinde fizik profesörüyken, Khachatur Abovian (daha sonra ünlü bir Ermeni sair oldu) ve üç öğrencisiyle birlikte Ağrı Dağı’nin zirvesine çıktı (5 137 m). Bu olay  Eston alpin geleneğinin baslangıcı olarak da hatırlanır. O zamanlarda Nuh’un Gemisi’nin kalıntılarının dağın zirvesinde olduguna inanılırdı ve bu da Parrot’un oraya gitme nedenlerinin başında geliyordu. Ağrı Dağı’nin kesfiyle ilgili kitabi,  Ağrı Dağı’na Yolculuk (Reise zum Ararat) 1834’de basıldı. 1831’den 1834’e kadar Parrot Tartu Üniversitesi’nin rektörlügünü yapti.

Parrot Tartu’da öldü ve Vana-Jaani mezarlığına gömüldü. Ondan geriye Conrad Jacob Strauch ile evlenen kızı, Anna Magaretha Parrot kaldı. Onların akrabaları artık Avustralya’da hayatlarına devam ediyorlar.

Advertisements

One Response to “J. J. F. W. Parrot (tur)”

  1. Kitap Ozeti Says:

    Sitenizi Googleda arama yaparken buldum. Gercekten cok iyi bir site yapmissiniz. Bundan sonrada sik sik sayfanizi takip etmeye calisacagim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: