Ararati vallutaja (est)

Johann Jacob Friedrich Wilhelm Parrot

 

Johann Jacob Friedrich Wilhelm Parrot

14.10.1792 – 15.01.1841

Johann Jacob Friedrich Wilhelm Parrot sündis Karlsruhes, Saksamaal. Kui Parrot oli 9-aastane kolis pere Tartusse, kus tema isa, matemaatikaprofessor Georg Friedrich Parrot, asus ette valmistama Tartu Ülikooli taasavamist. Sealsamas lõpetas Parrot 1807. a. gümnaasiumi ning astus samal aastal Tartu Ülikooli, asudes õppima meditsiini ja loodusteadust.

1811. a. suundus Parrot koos Tartu Ülikooli mineraloogi Maurice Engelhardtiga ekspeditsioonile Krimmi poolsaarele ja Kaukasusse, kus Parroti ülesandeks oli uurida mäestiku taimestikku ja teha füüsikalis-geograafilisi vaatlusi. Ekspeditsiooni käigus tegi Parrot esmakordselt tutvust mägironimisega, üritades jõuda Kazbeki mäetippu (5033 m).

1814. aastal lõpetas Parrot Tartu Ülikooli, kaitstes kaks doktoridissertatsiooni meditsiini ja kirurgia alal ning 1815. a. sai temast kirurg Vene armees. Järgmised viis aastat viibis Parrot Lääne-Euroopas, kus tegi reise Alpidesse (1816) ja Püreneedesse (1817). Üritades tõusu Šveitsi Alpides Monte-Rosa mäetippu (4634 m), jõudis ta kõrguseni 3915 m. Teadaolevalt esimese inimesena tõusis ta aga Püreneedes kõrguselt kolmandale tipule Monte Perdido (3355 m; prantsuse k. Mont Perdu) ja El Pico de la Maladeta´le (3308 m; prantsuse k. Pic de la Maladeta ).

1821. a. Tartusse naastes sai temast Tartu Ülikooli füsioloogia- ja patoloogiaprofessor ning alates 1826. a. füüsikaprofessor. [edit]

Parroti suurimaks alpinismialaseks saavutuseks sai tema tõus Ararati mäe (5137 m) tippu  9. oktoobril, 1829. a. koos armeenlasest Hatšatur Abovjan´iga, kelle elu muutus peale seda sündmust pöördeliselt. Parroti kutsel asus Abovjan Tartu Ülikooli õppima ning peale õpinguid Tartus Armeeniasse naastes sai temast ajapikku Armeenia armastatuim luuletaja, rahvavalgustaja ja uue kirjakeele rajaja. Parroti reisikirjeldus „Reise zum Ararat” (1834), milles ta andis Euroopale teada tõusust müütilisele Ararati mäele äratas kogu Euroopas ja kristlikus maailmas õpetlaste, haritlaste, kirikutegelaste ja valitsusringkondade väga laialdast huvi. Tollal oli laialt levinud arvamus, et Piiblis mainitud Noa laeva riismed on leitavad Ararati mäel. See võis olla ka üks peamisi motiive, mis Parroti Ararati-ekspeditsioonile tõi.

1831 – 1834 oli Parrot Tartu Ülikooli rektor. 1837. a. viibis Parrot Põhja-Soomes selleks, et määrata magnetismi mõju ja omapära kaugel põhjas. Seda eesmärki silmas pidades suundus ta Nordkapi neemele, kus teostas klimatoloogilisi ja baromeetrilisi mõõdistusi.

Tema suurim panus rakenduslikku teadusesse oli reisibaromeetri ehitamine. Sellega määras ta igilume piiri Alpides ja Püreneedes. Hiljem kasutasid tema baromeetrit paljud loodusteadlased ja maadeuurijad. Parrot teostas Araratil täpseid vaatlusi enda ehitatud portatiivse pendliga. Ta ehitas oma jooniste järgi mugavalt käsitletava gasomeetri. Kaasaegsed andsid Parroti loodusteaduslikele vaatlustele ja mõõtmistele kõrge hinnangu.

Parrot suri pärast pikka haigust 1841. a. Tartus ning on maetud Vana-Jaani kalmistule. Tema tütar  Anna Magaretha Parrot abiellus Conrad Jacob Strauch`iga ning nende kauged järeltulijad elavad kinnitamata andmetel praegu Austraalias.

Eesti mägironijad on Parrotit meenutanud ja tunnustanud mitmel korral. 1982. aastal korraldati Tanõmasi ahelikule Pamiiris Tartu Ülikooli 350. aastapäeva puhul ekspeditsioon, tõusti kahele nimetule mäele ning anti neile nimed: Tartu Ülikool (6350 m) ning Johann Friedrich Parrot (6277 m).

Samuti kannab Parroti nime mäetipp Alpides, Monte Rosa massiivis – Parrotspitze (4,432 m; itaalia keeles Punta Parrot).  1816. a. üritas Parrot samas piirkonnas tõusta koos Joseph Zumstein`iga  Piramide Vincent (4215 m) tippu.

Koostanud: Vahur Luhtsalu

Allikad:

  1. Johann Jakob Friedrich Wilhelm Parrot – http://www.godiscover.ee/?id=1150
  2. Johann Jacob Friedrich Wilhelm Parrot – http://en.wikipedia.org/wiki/Johann_Jacob_Friedrich_Wilhelm_Parrot
  3. Monte Perdido – http://en.wikipedia.org/wiki/Monte_Perdido
  4. Maladeta – http://fr.wikipedia.org/wiki/La_Maladeta
  5. Parrotspitze – http://en.wikipedia.org/wiki/Parrotspitze
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: