BASIN BÜLTENİ: Ağrı Dağı Fethi´nin 180. Yıldönümü Yaklaşıyor

Ekim 2009´da Estonyalı ve Türk dağcılar Ağrı Dağı’na tırmanacaklar.

Türkiye ´deki Estonya Büyükelçiligi Ağrı Dağı’nın fethinin 180. yılını kutlamak için Ekim´de bir dizi etkinlikler organize ediyor. Bunların en onemlilerinden biri de Estonyalı ve Türk dagcılarin Ağrı Dağı’na tırmanışıdır.

Tırmanış 5 Ekim´de başlayıp, 9 Ekim 2009´da zirveye varılacaktır. Bu tırmanış ise Estonyalı bilim adamı ve gezgin olan Johann Jakob Friedrich Wilhelm Parrot (1792–1841)´ ın zirveye ilk ulasmasından tam olarak 180 yıl sonra olacaktır. Boylelikle 9 Ekim 1829 Estonya dağcılık tarihinin bir başlangıcı olarak kabul edilir. Tırmanıştan önce, 4 Ekim 2009´da, Doğubeyazıt- Ağrı´daki Ishakpasa Sarayı´nda, Parrot´un hayatını ve işini tanıtan bir sergi açılacaktır.

Johann Jakob Friedrich Wilhelm Parrot, Tartu Üniversitesi ´nde rektör ve profesördü ve onun bu basarışı Büyük Sel sonrası Ağrı Dağı’nın tepesinde dinlenen ve incilde adi geçen efsanevi Nuh Gemisi ile olan bağlantısı yüzünden Avrupa´da fazlasıyla ilgi çekti. Professor Parrot 5000 metreden yükseğe tırmanan dünyadaki ilk kişi oldu. Bu başarı Everest Dağı´nıın 20. yuzyıldaki fethiyle karşılaştırılabilir.

Bu etkinlik Estonya Dışişleri Bakanlığı, Ağrı Valiliği, Ağrı Kültür ve Turizm Müdürlüğü , Estonya Ramblers Derneği ve birçok kuruluşlar tarafından desteklenmektedir. Serginin Küratörü Dr.Erki Tammiksaar, Tartu Merkezi Bilim Araştırmalar Başkanıdır.

Estonyali film sirketi Vesilind Parrot´un tırmanışı, serginin açılışı ve Estonyali ve Türk dağcıların yildönümü tırmanışıyla  ilgili tarihi bir belgesel yapmayi planliyor.

Daha fazla bilgi için lütfen websitemizi ziyaret ediniz: https://ararat2009.wordpress.com/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: