Pressiteade: Läheneb Ararati mäe vallutamise 180. aastapäev

Käesoleva aasta oktoobris toimub Eesti ja Türgi mägimatkajate ühine tõus Araratile.

Tähistamaks Ararati vallutamise 180. aastapäeva, mil Johann Jakob Friedrich Wilhelm Parrot jõudis esimese inimesena legendaarse Ararati mäe tippu, korraldab Eesti saatkond Türgis 5. oktoobril algava Parroti retke tähistava Eesti ja Türgi mägimatkajate ühise tõusu Ararati mäele. Ararati tippu jõudmine on kavas 9. oktoobril, täpselt 180 aastat pärast Parrotit. Enne seda, 4. oktoobril 2009 avatakse aga Parroti elu ja tegevust tutvustav näitus Ishakpasa kindluses Doğubeyazıtis (Ağrı maakond).

Eesti alpinismi ajaloos on 9. oktoober 1829 oluliseks daatumiks. Just sellel päeval tõusis esimese inimesena legendaarse Ararati mäe tippu Eesti teadlane Johann Jakob Friedrich Wilhelm Parrot (1792 – 1841), Tartu Ülikooli füüsikaprofessor ja rektor.

Toonane saavutus pälvis Euroopas suurt tähelepanu, kuna Ararati mäge seostati siis ja ka praegu piiblilegendiga Noast ja tema laevast, mis maabus mäel peale ülemaailmset veeuputust. Lisaks sai prof. Parrotist tol ajal esimene inimene, kes vallutas üle 5000 meetrise mäetipu. See oli saavutus, mida võib võrrelda Everesti vallutamisega 20. sajandil.

Üritusele panevad õla alla Välisministeerium, Ağrı provintsi kultuuri- ja turismidirektoraat, näituse koostaja ja kuraator Erki Tammiksaar, Eesti Matkaliit ja paljud teised.

Parroti Araratile tõusust, näituse avamisest Ishakpasa kindluses ja Eesti-Türgi matkajate mäkketõusust on koostöös filmistuudioga Vesilind kavas teha dokumentaalfilm.

Eesseisvate ürituste programmiga ning prof. Parroti eluloo ja tema eesti keelde tõlgitud reisikirjaga on võimalik tutvuda veebilehel https://ararat2009.wordpress.com/

Eesti matkajatel, kel on soov osaleda mäkketõusul, palume ühendust võtta Eesti Matkaliiduga e-posti aadressil info@matkaliit.ee.

 

Lisainformatsioon:

Vahur Luhtsalu
EV Suursaatkond Türgis
vahur.luhtsalu@mfa.ee
+90 533 520 7267

VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS

637 7654
521 3085
pressitalitus@mfa.ee

Allikas: Eesti Välisministeerium

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: